Aký je cieľ Kliniky?
Klinika I prebieha formou 4-hodinových blokov raz za dva týždne v slovenskom aj anglickom jazyku, pričom každý blok sa zameriava na konkrétnu zručnosť či problematiku potrebnú pri simulovaných súdnych sporoch. Zároveň je študentom umožnené zapojiť sa aj aktívne do univerzitných tímov z oblasti medzinárodného práva verejného – ILSA Jessup Moot Court Compettion a IBA ICC Moot Court. Aktívna účasť v tíme nie je podmienkou absolvovania kurzu. Jednotlivé bloky sa skladajú čiastočne z prednášok, no najmä z workshopov, simulácií, brainstormingov, rešeršov a pod. Všetci študenti/ky budú vypracovávať rovnaké zadania tvoriace priebežné hodnotenie, bez ohľadu na to, či tvoria alebo netvoria súčasť súťažného tímu.
Klinika II prebieha formou 4-hodinových blokov raz za dva týždne v slovenskom aj anglickom jazyku, pričom každý blok sa zameriava na konkrétnu zručnosť či problematiku potrebnú pri simulovaných súdnych sporoch, s osobitným zameraním na ústny prednes v rámci simulovaného pojednávania (oral pleadings). Študenti/ky, ktorí/é sa zapojili aktívne do univerzitných tímov z oblasti medzinárodného práva verejného (ILSA Jessup Moot Court Compettionm, IBA ICC Moot Court a iné), budú pripravovaní/é na súťaže podľa ich pravidiel a metodiky. Študenti/ky budú zdokonaľovať svoje nadobudnuté schopnosti v oblasti formulovania argumentov, právneho písania, kritického myslenia. Najväčšia časť kliniky sa zameriava na verejné vystupovanie (v rámci odborného vystupovania), a s tým súvisiace aspekty – štruktúru prejavu, časový manažment, prácu pod stresom, vysporiadanie sa s trémou a pod. Aktívna účasť v tíme nie je podmienkou absolvovania kliniky. Jednotlivé bloky sa skladajú čiastočne z prednášok, no najmä z workshopov, simulácií, brainstormingov, rešeršov a pod. Všetci študenti/ky budú vypracovávať rovnaké zadania tvoriace priebežné hodnotenie, bez ohľadu na to, či tvoria alebo netvoria súčasť súťažného tímu.
V akých oblastiach
zlepšíš svoje
znalosti a zručnosti?
Po absolvovaní kliník budú študenti spôsobilí:
- analyzovať otázky medzinárodného práva verejného, ktoré majú byť riešené v rámci konkrétneho zadania prípadu v rámci simulovaného súdneho sporu;
- detekovať, vyhľadať, analyzovať a aplikovať relevantné pramene medzinárodného práva verejného na konkrétny skutkový stav;
- vyhľadať a určiť kodifikované ako aj obyčajové normy medzinárodného práva verejného týkajúce sa daného zadania prípadu;
- zdôvodniť porušenie medzinárodného práva verejného v danom zadaní prípadu;
- definovať, posúdiť a pripraviť vhodný spôsob riešenia sporu.
Zároveň si zdokonalia už nadobudnuté základy tzv. soft skills – zručnosti verejného vystupovania, formovania argumentov, kritického myslenia, právneho písania a iné a získajú ďalšie tzv. soft skills spojené s ústnym prejavom v rámci simulovaného sporu, a to sú najmä rétorické schopnosti, zvládanie stresu, tímová práca, manažment času, práca pod stresom a iné.
Môže sa na kliniku
prihlásiť každý študent?
Klinika je dostupná študentom bakalárskeho aj magisterského štúdia. Kliniky sú dostupné aj pre externú formu bakalárskeho štúdia.
Bude právna klinika
ukončená skúškou?
Klinika I: priebežné hodnotenie, t.j. vypracovanie týždenných zadaní (50 %) a písomných podkladov viažucich sa na písomné podanie v rámci simulovaného súdneho sporu (50 %), pričom konkrétne podmienky hodnotenia budú oznámené na začiatku výučby v závislosti od konkrétneho zadania v rámci organizovania simulovaného súdneho sporu.
Klinika II: Vypracovanie písomných podkladov na ústny prednes v rámci simulovaného súdneho sporu, pričom konkrétne podmienky hodnotenia budú oznámené na začiatku výučby v závislosti od konkrétneho zadania v rámci organizovania simulovaného súdneho sporu.
Čo budeš potrebovať
k príprave na právnu
kliniku?
Základná odporúčaná literatúra:
J. Jankuv, D. Lantajová, M. Šmid, K. Blaškovič: Medzinárodné právo verejné: Prvá časť. Praha: Aleš Čeněk, 2015.
J. Jankuv, D. Lantajová, K. Blaškovič, T. Buchta, D. Arbet: Medzinárodné právo verejné: Druhá časť. Praha: Aleš Čeněk, 2016.
Ďalšia odporúčaná literatúra:
M. N. Shaw: International Law. 6. vyd. New York: Cambridge University Press, 2008.